Biologia 3 – blog

Kolejny krok ku dorosłości

Kolejny krok ku dorosłości

Pierwszy krok ku dorosłości to wybór szkoły średniej. Kolejny to nauka w wybranej przez siebie placówce. Młodzież będzie musiała zmierzyć się przez te kilka lat z wieloma wyzwaniami. Część z nich napotkają na lekcji biologii. To właśnie na tym przedmiocie mogą spotkać taką książkę, jak Tania Książka – Biologia 3. Karty pracy. Zakres podstawowy. Szkoły ponadpodstawowe (Wydawnictwo Pedagogiczne Operon, autorki to Beata Jakubik i Renata Szymańska). Kolejny krok ku dorosłości to podjęcie decyzji odnośnie tego, co dalej po tym, jak już szkołę się zakończy.

Matura – tak czy nie?

Jeszcze w trakcie nauki w szkole średniej, uczeń będzie musiał podjąć decyzję odnośnie tego, czy przystępuje do matury. Niby wydaje się to takie oczywiste, ale w skali całego kraju zawsze znajdzie się ok. 10% uczniów, którzy z tego rezygnują z własnej woli. Dziwne? Całkiem normalnie. Przecież nikt w końcu nie powiedział, że egzamin dojrzałości jest obowiązkowy. Niektórzy uczniowie rezygnują z tego, odkładając decyzję o kilka lat. Fakt, że dopiero za kilka, kilkanaście lat ktoś będzie chciał zdać maturę nic nie zmienia. Zawsze będzie mogło się powiedzieć, że ten egzamin się zdało – nieważne w jakim czasie od zakończenia szkoły średniej.

Nauka w zakresie podstawowym

Biologia 3. Karty pracy. Zakres podstawowy. Szkoły ponadpodstawowe” to szereg zadań, które pomagają ułatwić zagadnienia przewidziane na ten rok szkolny. Wszystko zostało dopasowane w całości do wieku ucznia i do jego umiejętności, które powinien on już nabyć na tym poziomie, więc ich rozwiązanie nie powinno stanowić żadnego problemu. W szczególności, że tematyka dopasowana jest do podręcznika obowiązującego na trzecim poziomie. Karty pracy zostały tak przystosowane, aby młody człowiek potrafił sam samodzielnie analizować posiadane informacje, treści. Uczniowie będą także starali się “wyciągnąć” potrzebne informacje z wykresów, tabel oraz z grafik, jakie zostały umieszczone przy poszczególnych zadaniach, odnoszących się do różnych zagadnień.